Skip to main content
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Earn a 50% discount on the DP-600 certification exam by completing the Fabric 30 Days to Learn It challenge.

Reply
jcarlos
Helper I
Helper I

Create a WBS Code using a PATH column

Hi there!

 

I got a parser from Primavera P6.

 

From PROJWBS table I have wbs_id (unique value), parent_wbs_id (tells me the hierarchy), and wbs_short_name (gives me a code name).

 

The hierarchy has 9 levels.

 

To define the hierarchy, I have created a Path column using:

 

Path = PATH (PROJWBS[wbs_id],PROJWBS[parent_wbs_id])

 

Now, I need to create the WBS Full Code, using:

 1. Hierarchy

 2. wbs_short_name

 

For example:

 

jcarlos_0-1638796382802.png

 

Perhaps it's an open question, but I don't know how to start.

 

In this link you can find the .pbix file

 

WBS  

Thanks a lot for your help.

1 ACCEPTED SOLUTION
MFelix
Super User
Super User

Hi @jcarlos ,

 

Try the following code:

 

short name = 
LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 1 )) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_2])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 2 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_3])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 3 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_4])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 4 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_5])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 5 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_6])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 6 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_7])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 7 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_8])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 8 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_9])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 9 ))) 

 


Regards

Miguel Félix


Did I answer your question? Mark my post as a solution!

Proud to be a Super User!

Check out my blog: Power BI em Português



View solution in original post

3 REPLIES 3
MFelix
Super User
Super User

Hi @jcarlos ,

 

Try the following code:

 

short name = 
LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 1 )) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_2])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 2 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_3])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 3 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_4])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 4 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_5])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 5 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_6])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 6 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_7])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 7 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_8])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 8 ))) &
IF( NOT( ISBLANK(PROJWBS[Level_9])),"." &LOOKUPVALUE(PROJWBS[wbs_short_name],[wbs_id],PATHITEM ( PROJWBS[Path], 9 ))) 

 


Regards

Miguel Félix


Did I answer your question? Mark my post as a solution!

Proud to be a Super User!

Check out my blog: Power BI em Português



Many thanks @MFelix .

 

A simple and elegant solution.

 

Obrigado...

Hi @jcarlos 

 

Thank you for your words, however sorry but you should select my answer and not yours  😄 so it can help others


Regards

Miguel Félix


Did I answer your question? Mark my post as a solution!

Proud to be a Super User!

Check out my blog: Power BI em Português



Helpful resources

Announcements
RTI Forums Carousel3

New forum boards available in Real-Time Intelligence.

Ask questions in Eventhouse and KQL, Eventstream, and Reflex.

LearnSurvey

Fabric certifications survey

Certification feedback opportunity for the community.