Skip to main content
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Register now to learn Fabric in free live sessions led by the best Microsoft experts. From Apr 16 to May 9, in English and Spanish.

Reply
aleksander1234
New Member

Logowanie i zmiana uprawnień

Szanowni Państwo,

proszę o podpowiedź jak mam się zalogować na telefonie do usługi Power BI jeśli nie mogę zmienić uprawnień do konta a do weryfikacji dwuetapowej nie przychodzą kody. Mam konto bezpłatne ile nie mam uprawnien do zmiany weryfikacji.

Z poważaniem

Aleksander Gruszewski

2 REPLIES 2
aleksander1234
New Member

Szanowni Państwo,

mogę się zalogować do przeglądarki internetowej na jednym komputerze. Niestety gdy chcę się zalogować na innym urządzeniu to mam informację : zatwierdzanie żądania logowania i dwie opcje : aplikacja autenticator lub mnie mogę użyć aplikacji. Jak kliknę w nie mogę użyć aplikacji to wyskakuje znowu autenticator i kod. Jak wciskam kod to proszą o kod z autentiatora i tak do okoła. Jak wejdę na konto i Portal Moje Konto i chcę zmienić informacje zabespieczające to też jest weryfikacja przez authenticator. 

Czy jest opca aby jeszcze móc zmieniać uprawnienia na tym koncie czy trzeba będzie założyć nowe ?

I proszę jeszcze podpowiedzieć jak sprawdzić czy moje konto ma konto power bi.

Z poważaniem

Aleksander Gruszewski

v-jingzhang
Community Support
Community Support

Hi @aleksander1234 

 

Can you sign in to Power BI Service with your free account via a web browser? You can click https://app.powerbi.com/ to sign in. It will check if your account has a Power BI account. If not, you can follow the instructions to sign up a free account. After that, you can use the account to sign in on Power BI Mobile Apps on your phone. 

 

Best Regards,
Community Support Team _ Jing
If this post helps, please Accept it as Solution to help other members find it. Highly appreciate your Kudos!

Helpful resources

Announcements
Microsoft Fabric Learn Together

Microsoft Fabric Learn Together

Covering the world! 9:00-10:30 AM Sydney, 4:00-5:30 PM CET (Paris/Berlin), 7:00-8:30 PM Mexico City

PBI_APRIL_CAROUSEL1

Power BI Monthly Update - April 2024

Check out the April 2024 Power BI update to learn about new features.

April Fabric Community Update

Fabric Community Update - April 2024

Find out what's new and trending in the Fabric Community.

Top Solution Authors
Top Kudoed Authors